Bengt Hedberg, olja på duk. Signerad B. Hedberg och daterad nov -22.
Skymning (Stockholm). 49 x 33 cm.
Bildkonstnär född 1868 i Stockholm. Studerade 1891-1898 vid Konstakademien i Stockholm. Därefter studieresor till England, Skottland, Tyskland och Italien. Från 1907 till 1908 var han styrelseledamot i konstnärsgruppen De Frie.
Bodde från 1911 i Gränna och tillhörde konstnärskolonin där. Ägnade sig mestadels åt landskapsmålning, i realistisk och stämningsbetonad stil, samt Stockholmsbilder.
Bengt Hedberg är bland annat representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Thielska galleriet, Nordiska Museet i Stockholm och Uppsala Universitetsbibliotek.
Smärre ytsmuts.