LARS BOËTHIUS, olja på pannå, signerad.
Vinter, Stockholm. 46 x 55 cm.
Bildkonstnär född i Stockholm 1903. Studerade vid Caleb Althins målarskola 1920-1921 och vid Konstakademien 1921-1923. Ställde ut på Svensk-Franska Konstgalleriet 1927, 1928 och 1929, samt separatutställningar på Galerie Moderne 1933 och på Modern konst i hemmiljö 1938 och 1940.
Ihop med Sven X:et Erixon och Thorwald Alef ställde han ut 1928, och liksom X:et var han del av Smedsuddsnaivismen från senare delen av 1910-talet. Vid slutet av 1920-talet lär han av den franske naivisten Henri Rousseaus exakta kalligrafiska måleri. I Paris 1930 avslutas hans naivistiska period och ett mörkt, ibland makabert drag syns i hans konst. Motiven berör storstadens nöd och ångest.
Representerad på bland annat Moderna muséet i Stockholm, på Göteborgs konstmuseum, vid Konstakademien i Stockholm, på Malmö Museum och på Ystads museum.