Dekor i underglasyrblått, bestående av:
1 vas, höjd 23 cm (spricka, nagg, kantlagningar.
2 flaskformade vaser, med dekor av flodlandskap, höjd 22 cm (1 med kantlagningar, nagg).
1 vas, bambuformad, höjd 20,5 cm (glasyrspricka).
Slitage, fåtal med nagg, sprickor och lagningar.