Dekor i underglasyrblått, bestående av:
1 såssnipa, längd 23 cm (skador och lagningar).
1 serveringsfat, längd 38 cm (kantlagningar).
1 skålfat, diameter 24,5 cm (kantsprickor).
1 fat, sent 1800-tal med gudomar, diameter 23,5 cm (nagg).
Slitage, nagg. Flera med skador.