SERVISDELAR, tre stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95) samt FAT, sent 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
1 såssnipa, längd 23 cm (skador och lagningar).
1 serveringsfat, längd 38 cm (kantlagningar).
1 skålfat, diameter 24,5 cm (kantsprickor).
1 fat, sent 1800-tal med gudomar, diameter 23,5 cm (nagg).

Slitage, nagg. Flera med skador.

Utropspris
2 500 SEK