Dekor i underglasyrblått, med motiv av elegant kvinna hållandes sceptre samt korg med blommor, bakom en nyfiken hjort och bredvid en sittande figur som plockar blommor, allt dekorerad inom en medaljong. Bräm dekorerad med fjärilar, blombuketter, diameter 31,5 cm.
Slitage, smärre nagg, smärre kantlagning.