PORSLINSFÖREMÅL, fem stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Tedosa med lock (ej tillhörande), med motiv av växter, total höjd 11,5 cm (glasyrnagg).

2 koppar med lock, med motiv av flodlandskap, längd 8,5 cm.

2 koppar med 1 fat, med motiv av växter samt flodlandskap, diameter på fat 12,5 cm.

Slitage, mistor. Glasyrnagg, bränningssprickor. Nagg.

Utropspris
1 500 SEK