Svart medaljong med signatur och datering: Said Mohammad Ali 1288 AH/1871-1872 AD, samt inskription som ungefär betyder: Alla som äter från detta fat kommer högre makt välsigna och de kommer få mer mat. Blå bård med blomdekor.
Nagg, kantlagningar, glasyrsprickor.