Mörkblå botten med tre stora polykroma medaljonger och små stiliserade blommor. Bred röd huvudbård med stiliserade blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.
En svag fuktlukt. Något slitage, smutsig, smärre fläckar, lagningar. obetydliga skador. En kortsida saknar några knutrader.