Mörkblå botten med felaktig datering 1319 AH (1902 AD) samt stor polykrom medaljong och hörnornament med stiliserade blommor och blad. Bred rödmelerad huvudbård med blom-, arabesk- och granatäppelrankor.
En svag fuktlukt. Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med smärre trampveck, kortsidornas slätväv med skador.