BERTIL HERLOW SVENSSON, skulptur, signerad och daterad -66 samt numrerad 18/105 a tergo.
”Heterogen homogen”. 63 x 63 cm.
Obetydliga repor.
Bertil Herlow Svenssons väggskulptur
”Heterogen homogen” "inkluderades i Multikonst år 1967 vilket var ett folkbildningsprojekt som genomfördes av Konstfrämjandet, Sveriges Radio-TV och Statens försöksverksamhet med Riksutställningar. Ett flertal verk visades på 100 svenska orter samtidigt och utställningen är än idag ett av de största projekt för samtidskonst som genomförts