WU SHAOXIANG, skulptur signerad och daterad 91.
"Gentle Breeth". Patinerad brons. Höjd 127 cm.
Obetydligt ytslitage. Ytsmuts.
Detta föremål visas i våra lokaler på Berzelii park 1 den 4-8 februari.
Öppettider vardagar kl.11-18, lördag kl. 11-16.
Utlämning av föremål sker endast från och med 11 februari på Västberga allé 3.
Wu Shaoxiang in Europe 1988-1993, 1993, avbildad sid 78.
Andra exemplar av den här skulpturen ägs bland annat av Austrian National Bank i Wien.