NATAN JOHANSSON, signerad Natan Johansson, olja på duk.
Utsikt över Stockholms ström. 67 x 89 cm.
Bildkonstnär född 1893 i Kalmar. Studerade vid Konstakademien i Stockholm. Ansvarade länge för dekorationsmåleriet vid Kungliga Dramatiska Teatern och skapade även altartavlan i Ansgariikyrkan, numera är flyttad till Andreaskyrkan. Kända för miljontals resenärer är även hans väggmålningar i Stockholms centralstation, utförda ihop med John Ericsson.
Litteratur: Jämför med “Utsikt mot Skeppsholmen i Stockholm”, olja på duk från1920, i Konstlexikonett Amanda.
Ytsmuts.