GEORG LINDSTRÖM, signerad Georg Lindström och daterad -53. Olja på pannå.
Torghandel, Stockholm. 60 x 50 cm.
Bildkonstnär, skulptör och tecknare i Stockholm (1912-2006). Främst känd för expressionistiska Stockholmsmålningar, men även abstrakta interiörer i olja och kompositioner i mosaik. Som konstnär var han autodidakt.
Georg (Joye) Lindström ställde ut på De Ungas salong i Stockholm 1947 och i Nationalmuseums utställning Unga tecknare. Också ut på Liljevalchs konsthall i Stockholm och är representerad på bland annat Stadsmuseet i Stockholm.
Smärre ytsmuts.