Georg von Rosen

(Sverige, 1843-1923)
Georg von Rosen
(Sverige, 1843-1923)

GEORG VON ROSEN, akvarell, signerad Gv.Rosen f. 1869.

"Forntid" / "Den ena af Memnonstoderna vid Thebe". 41 x 32 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Herr Robert Dickson, Avenyn, Göteborg; fru Emily Dickson, Göteborg; i arv.

Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Georg von Rosen. Utställning", 1918, kat nr 39.

Konst i Svenska Hem, vol. 3, upptagen samt avbildad (under titel "Memfis-staty i månsken") sid 134 under samling 151: "Dickson, Robert, Herr. Avenyen 12, Göteborg).

Utropspris
12 000 SEK