NICOLAS POUSSIN, hans efterföljd. Osignerad. Duk 74 x 98 cm.
Pyrrhus räddning. Duk 74 x 98 cm.
Ytsmuts.
Krackelyr.
Gulnad fernissa.
Skrapmärken med färgbortfall.
Retuscher.
Tidigare i generalkonsul Ljungbergs samling.
Bukowski Auktioner AB, Auktion 362, 5-8 nov 1958, kat nr 256.
Efter målningen från 1634 i samlingarna på Louvren, Paris utförd under Poussins vistelse i Italien. (Duk 116 x 160 cm)