BOHUSLAV SCHNIRCH, skulptur. Brons. Stämpelsignerad. Höjd 39,5 cm. Längd 38 cm.
Kung Georg Podiebrad (1420–1471). Stämplad påskrift: Model Bohuslav Schnirch. Gjutarstämpel Franta Anýž. Mörkpatinerad brons. Höjd 39,5 cm. Längd 38 cm.
Obetydlig ytsmuts.
Smärre strödda skrapmärken och något avnött patinering.
Detta motiv, föreställande Kung Georg Podiebrad (1420-1471), finns som monumentalstaty uppförd i staden Poděbrady i Tjeckien. Det tillhör ett av konstnären Bohuslav Schnirchs mest kända konstverk.