MARCEL BREUER, fåtölj modell "Wassily" för Gavina, 1900-talets andra hälft.
Stomme av kromat stålrör. Sits, rygg och armstöd av skinn, en märkt med etikett
Sitthöjd ca 39 cm. Bredd 77 cm. Höjd ca 73,5 cm.
Slitage. Vissa repor/märken. Ställvis skadad/saknar söm. Lagningar.