LARS HELLSTEN, vaser, 2 st, Orrefors.
Klockformad med dekor av spiraler i blått och grönt mot klarglas, signerad Orrefors 9267202 Lars Hellsten 5-87 samt klotformad med dekor av spiraler i rött och grönt mot klarglas, osignerad, båda etikettmärkta, höjd 17,5 respektive 15,5 cm.
Obetydligt slitage.