BRITT LUNDBOHM-REUTERSVÄRD, blandteknik på pannå signerad och daterad 1957.
"Tourbillon Blue". 59 x 38 cm.
.
Färgbortfall, ställvis.
Ragnar von Holtén Collection, Stockholms Auktionsverk.
Britt Lundbohm Reutersvärd tillhör, tillsammans med Inger Ekdal, de närmast bortglömda konstnärerna. Under slutet av 50-talet stod de ändå för något av det mest spännande i svensk konst, väl i paritet med sina mer namnkunniga manliga kollegor. Verket ”Tourbillon Blue” är utfört 1957 i oljefärg blandad med asfalt vilket ger bilden dess speciella lyskraft. Kopplingen till Pollocks drippingmålningar är tydlig. Pollock visades i Sverige redan 1953 som en del av den MoMA-producerade utställningen Tolv nutida amerikanska målare och skulptörer, vilken visades på Liljevalchs.