KLARA KRISTALOVA, skulptur, glaserat stengods, signerad K. Kristalova och daterad -04.
"Nattfjäril". Höjd 22 cm.
.
.
Krackelyr. Glasyren med smärre tillverkningsdefekter.
Bo Ahlstrands samling.
Klara Kristalova, född 1967 i forna Tjeckoslovakien, kom till Sverige som ett-åring. Kristalova utbildade sig vid målerilinjen på Kungliga Konsthögskolan 1988–1994, men har mest gjort sig känd för sina glaserade porslinsskulpturer. Kristalovas helt egna formspråk har uppmärksammats internationellt med utställningar hos bl.a. Galerie Emmanuel Perrotin, London och i Sverige hos Galleri Magnus Karlsson. Det aktuella verket ”Nattfly II”, utfört 2004, är ett fint exempel på de flickor i keramik med fjärilar som landat på ansiktet som konstnären utförde denna period.