PEDER DUKE, olja på duk, signerad och daterad 1986 a tergo.
"Parmöte II". 112 x 97 cm.
.
Asta Bolin, "Peder Duke", Kalejdoskop, Åhus 1988, avbildad på helsida i färg, sid 97.
Peder Duke tillhörde de ledande konkretisterna i generationen efter 1947 års män. Verket från 1989 har en stark lyskraft med sin röda tonalitet.