PER-ERIK BÖKLIN, tempera på pannå, signerad Böklin och daterad -51.
"Hydra". 83 x 67 cm.
.
Visning: 24–30 mars (ej 28-29 mars) , kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.
Fläckar.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Per-Erik Böklin studerade hos Otte Sköld och senare vid Konstakademien fram till 1943. Han reste mycket i Europa och landade som mogen konstnär i ett konkret måleri påverkad av tidens strömningar i både Paris och Stockholm.