MAX MIKAEL BOOK, blandteknik på duk, signerad och daterad a tergo MM Book 1989.
"Speaker" 114 x 100 cm.
.
Visning: 24–30 (ej 28-29/3) mars (ej 28-29/3), kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.
Smärre ytligt slitage.
"Speaker" är ett viktigt verk från konstnärens viktigaste period, som är bytande del av den svenska konsthistorien.