Grafik av Lennart Jirlow

Lennart Jirlow – en palett i svensk och fransk esprit.

Trots att han är bosatt i Frankrike sedan mer än 60 år tillbaka tillhör Lennart Jirlow Sveriges mest uppskattade konstnärer och hans färgstarka målningar pryder väggarna i många hem.
Redan som liten var Jirlow fascinerad av att måla och teckna. Han minns hur han som tioåring spenderade hela veckopengen på att köpa dukar och färger, på så sätt blev det en målning per vecka. Siktet var alltsedan unga år inställt på konsten och resulterade i att han som rekordung antogs vid Konstfack endast 16 år gammal.

Efter två års studier styrde han kosan ut i världen och med en dukrulle under armen liftade han söderut och stannade i Holland och Frankrike med slutdestination i renässansens födelsestad Florens där han blev kvar några år som student vid Accademia de Belle Arti.

Genom en svensk direktör som upplät sin bostad till svenska konstnärer i den franska byn Grimaud, kom Jirlow att tillbringa långa tider i Frankrike. På somrarna reste han hem till Sverige där han även hade sin första utställning 1958 på Strandvägen i Stockholm, vilket blev en stor succé. I början av 1960-talet skaffade sig Jirlow en egen ateljé i Paris och blev kvar där. Under åren har det blivit många utställningar i Sverige men ännu fler i Frankrike, Storbritannien, Thailand och USA.

Jirlows målningar sjunger av färg och liv. Inspirationen kommer från livet och människorna runt omkring honom. De olika människotyperna finner han på de caféer och restauranger han besöker i Paris. Återkommande är också hans prunkande, provencalska landskap, inte sällan med en konstnär vid sitt staffli i centrum. Dessa franska motiv blandas med bilder från Sverige, gärna från soliga sommardagar Stockholm, med Nybrovikens glittrande vatten. I dag pryder hans bilder bland annat affischer för Bocuse d’Or, vinetiketter och matsedlar på flera franska stjärnkrogar.

Förutom måleri har Lennart Jirlow arbetat med scendekor för teatrar såväl i Sverige som utomlands, skulptur, illustrationsuppdrag och grafik. I början av 1960-talet träffade han Marc Chagall i Vence och Jirlow kom senare att trycka sina litografier på samma ställe som den store mästaren, hos litografen Fernand Mourlot i Paris. När man skulle trycka den speciella ultramarinblåa färgen som ofta förekommer i Jirlows bilder, lät man ta fram ett speciellt blått pigment som internt gick under namnet ”Jirlow-blått”.