Öronknapparna med spår av orange färg. Knapparna med orangefärgade stenar. Vikt 87g. Diameter ca 4 cm
Åldersrelaterat slitage. Repor.
Finsk privatsamling
Jämför Oppi Untracht, Traditional Jewelry of India, Abrams 1997, bild 422, s. 216.