Traditionellt tibetanskt "ga'u" hängsmycke i försilvrad mässing dekorerat med turkoser och dZi pärlor i glas. Längd 34 cm.
Enstaka dekorbortfall. Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Askens botten senare inlagt.
Finsk privatsamling
Jämför Oppi Untracht, Traditional Jewelry of India, Abrams 1997, s. 147