MICHELE DE LUCCHI, & GIANCARLO FASSINA, bordslampa, Artemide, Italien.
Metall med en reglerbar ljusarm, märkt under foten, höjd 60-120 cm.
Smärre slitage.
Michele De Lucchi är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var De Lucchi en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.