CARL FAGERLUND, Taklampor ett par, Orrefors, 1950-/1960-tal.
Dekor av "blad" i klart gjutet glas. Montering i mässing. Höjd med montering ca 43 cm. Höjd på kupa ca 26 cm.
Ej funktionstestad. Bruksslitage. Smärre nagg. Fläckar. Repor på mässing.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10