Bestående av:
2 i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, diameter 22,5 cm (1 med sprickor, båda med nagg).
3 i famille rosefärger, med motiv av fåglar, växter. Diameter 23 cm (1 med spricka, smärre nagg).
1 japanskt fat medföljes.
Slitage, mistor. Fåtal med sprickor och nagg.