Terrakottamelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament, tranor, fjärilar och blommor. Blekgul och terrakottafärgad huvudbård med meanderliknande dekor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav en stel, hål, skador, lagningar. En kortsida senare.