DUK, linnedamast, "Ymnighetshornet", ca 294 x 148 cm, signerad C.W. T:tORP SVERIGE.

Mönstret även kallat "Wäse-mönstret". Vävt första gången 1922. Mittfältet med dekor av blommor, ymnighetshorn och band. Bred bård med klassicistiskt mönster med urnor. En kortsida med invävt: CLARY WAHLSTEN-DAHR.

Obetydligt slitage, smärre fläckar.

Jämför Eldvik, Berit: Den Dansande Damastvävaren, Laholm 1999, text sig 40, färgplansch sid 41, plansch sid 164, text och plansch sid 209.

Utropspris
2 500 SEK