Skandinaviskt svalt

358 föremål
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, 8 stycken, porslin, Rörstrand.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, metall, Lyfa, Danmark, sent 1900-tal.
Klubbat pris
1 310 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, keramik. Jugend, Höganäs, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 109 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOLAR, ett par, 1940-/50-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SÄNGBORD, Funkis 1930-tal.
SÄNGBORD, Funkis 1930-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1928.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Frank Bentler, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, fyra stycken, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, IKEA, 1970/80-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish grace, 1920-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NIELS GAMELGAARD, fällstolar ett par IKEA 1970/80-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALVAR AALTO, pallar, 4 st 60 & E60, 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TOBAKSBURK, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1929.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, ljuskrona, smidesjärn och glas, Boda Smide.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, Art Déco, 1920-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Ystad Metall, 1940-50-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WIKTOR BERNDT, taklampa, Swedish Crystal, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASPLUND, "Belle Coat Rack", klädhängare, 2016.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, glas, Jugend, Loetz-stil, 1900-talets början.
Klubbat pris
120 EUR
Utropspris
200 EUR
BOKHYLLA, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BURK med LOCK, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1932.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALF SVENSSON, soffbord, Bra Bohag, 1950/60-tal.
Klubbat pris
3 301 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÄNK, Bjärnums möbelfabrik, 1960-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL BRISBORG, Nordiska Kompaniet, 1940-/1950-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER, två stycken, "Esbjerg", Ikea.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 4 st, Thonet, 1900-talets senare del.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms G-106.
GOLVLAMPA, Bergboms G-106.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, nysilver, 28 st, punschbägare.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOVE ARBÈN, skrivbord,  "ARTUR", SA Möbler, 2015.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Art Déco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, glas, vetri Murano, Italien, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 077 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, Fröseke, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STÅBORD, "Oas", Lundbergs Möbler, 2000-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIDOBORD, ett par, Svensk Möbelindustri SMI, 1960-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, fåtöljer ett par, Lammhults.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TIMO SARPANEVA, GLASSSKULPUR, 3599.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
250 EUR
CHARLES & RAY EAMES, stol, modell EA107, Vitra.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, Skandinavien, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

155. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Ängarna", flossa, ca 307 x 206 cm, signerad AB MMF.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Budhistorik
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
Fair warning
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
Fair warning
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
Fair warning
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
Aktuellt bud:
125 000 SEK