FRANK LLOYD WRIGHT, karmstol, modellnr 606 "Barrel Chair", Cassina 1986.
Stomme av körsbär, välvd rygg med spjälor, lös stoppad sits klädd med skinn, märkt samt numrerad 31848, sitthöjd ca 44 cm, totalhöjd 81 cm.
Smärre slitage och fläckar i träet.