GUNNAR OKNER, olja på duk, signerad och daterad 94 a tergo.
"Röd juni". 136 x 130 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Gunnar Okner (1920 - 2009), fångade ljuset i sitt måleri. Inspirationen kunde vara ett mörkblått Kattegatt, en röd jord i Andalusien i Spanien eller lergrå jord i Värnamo.