VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, akvarell, signerad Väinö Hämäläinen och daterad -07.
"Utsikt från Vuolenkoski över Konnevesi (Kymmene älv) Finland". 15 x 33 cm. Finländsk målare, tecknare och grafiker. Studerade vid Finska Konstföreningens Ritskola och Académie Colarossi i Paris. Mest känd som landskapsmålare, med motiv främst från från finska insjöar och Karelen. Målade också i nationalromantisk stil och skapade altartavlor till flera finska kyrkor. Under tidigt 1900-tal i Italien gjorde han ett 70-tal älskade grafiska blad. Representerad på Ateneum och andra stora finska museer.
Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.