KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa, Triva, Nordiska Kompaniets verkstäder, Nyköping, 1950/60-tal.
Helstoppad soffa med tygklädsel och lösa sittplymåer. Ben av bok. Brickmärkt Triva Design: Kerstin Hörlin-Holmquist NK:s Verkstäder Nyköping Made in Sweden NK. Längd 190, sitthöjd 42, höjd 82 cm.
Slitage. Fläckar. Märken.