PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", Mathsson International AB/Fritz Hansen.
Bord med skiva fanerad med masurbjörk och spännben av förkromat stål. Etikettmärkt PIET HEIN BRUNO MATHSSON MATHSSON INTERNATIONAL AB MADE IN VÄRNAMO SWEDEN. Tillverkas i licensavtal med Fritz Hansens Danmark. Längd 230, bredd 115, höjd 73 cm.
Helhetsintrycket är gott. Fanerskador.