BERTIL BERNTSSON, olja på masonit, signerad Bertil Berntsson och daterad 1953.
Sittande kvinna. 123 x 61 cm.
Utbildad vid Valand i Göteborg, Skånska målarskolan i Malmö samt studier för André Lhote i Paris 1949. Var från början impressionistisk landskaps- och porträttmålare, men fick sitt genombrott med allt mer avskalade, abstrakta och puritansk målningar i grå färgskalor.
Representerad på bland annat Moderna Museet i Stockholm, Malmös konstmuseum, Ystads konstmuseum, Helsingborgs stadsmuseum, Hallands konstmuseum och Lunds universitet. Han har också gjort ett stort antal offentliga utsmyckningar.
Ställvis färgbortfall. Skrapmärken.