ARNE VODDER, stolar, 8 st, Sibast, Danmark, 1960-tal.
Åtta stolar i palisander. Spjälryggar och kopplade ben. Klädda och stoppade sitsar. Brickmärkta SIBAST FURNITURE MADE IN DENMARK DANISH FURNITUREMAKERS CONTROL. Sitthöjd 46, höjd 98 cm.
Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage. Torkad stoppning/gummiresår. Smutsig klädsel.