SIGURD PERSSON, skulptur, mässing, signerad SIGP och otydligt daterad.
Komposition. Höjd 20 cm inkl träsockel.
Skulptör och ädelsmed, som räknas till en av 1900-talets största svenska formgivare, som lade grunden för ett mer förenklat formtänkande jämfört med den jugendinspirerade stilen, som dominerat före andra världskriget. Fick sitt internationella genombrott 1960 i och med utställningen 77 ringar på NK i Stockholm Vann 1976 tävlingen om att formge nya svenska femkronan, som används än idag Representerad på ett flertal museer över hela världen, bland annat Nationalmuseum och Nordiska museet i Stockholm, Röhsska museet i Göteborg, Victoria and Albert Museum i London, Musée des Arts Décoratife i Paris, Det Danske Kunstindistrimuseum i Köpenhamn, Kunstindustrimuseet i Oslo och Museum of Modern Art (MOMA) i New York.
Slitage. Fläckar.