SUNE LINDSTRÖM, fällstol, "Sune", Nordiska Kompaniet 1960-tal, proveniens Elias Svedberg
Alm med beslag av mässing, sits och rygg av linneväv. Bredd 60 cm, djup 52 cm, sitthöjd 35-38 cm.
Smärre slitage, linneväv med fläckar.
Elias Svedberg, därefter i arv.
Andreas Siesing, "Svenska Möbler", Atlantis 2015, modellen avbildad sid 222.
Modell Sune/563-071 ur Triva-serien, formgiven år 1962 och tillverkad vid NK's verkstäder i Nyköping.