Ek, beslag och handtag av smide och daterad 1788 invändigt. Invändigt med läddika. Längd ca 66, bredd ca 32, höjd ca 42 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. En dekorspik saknas. Ej original nyckel.