Målad urtavla signerad Tho. Bailey Oundle. Med tim/minut sekundvisare och månfas. Fodral av mahogny med beslag av mässing. Två lod, pendel och vev finns. Bredd 50, djup 24, höjd 219 cm. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat, lagningar. Smärre slitage och skador. Ej funktionstestad.