SALTSKÅLAR, 4 st, silver, Ryssland 1800-tal och SALTSKEDAR, silver, Finland 1920-tal.

Olika former och tillverkare, bredd 7,5 - 9,5 cm. Skedarna med förgyllda blad, längd ca 7 cm.
Sammanlagd vikt 157,5 g.

Åldersrelaterat slitage samt bucklor. Den runda skålen med bristningar. Sliten förgyllning.

Klubbat pris
170
1 792
195
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (10 bud)
6 aug 2019 20:32
170 EUR
6 aug 2019 20:32
161 EUR
6 aug 2019 20:31
151 EUR
6 aug 2019 20:31
141 EUR
6 aug 2019 20:30
130 EUR
6 aug 2019 20:04
120 EUR
6 aug 2019 7:01
100 EUR
5 aug 2019 8:55
80 EUR
31 jul 2019 23:40
75 EUR
30 jul 2019 17:59
70 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492