SERVERINGSSKÅL samt SMÖRSNÄCKA, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Skål i imarifärger, åttkantig, med motiv av blommor och antikviteter. Diameter 27 cm. Snäckformad smärsnäcka i underglasyrblått, med motiv av växter, mått 16x16,5 cm.
Skål med spricka och nagg, smörsmäcka med kantnötning. Slitage, mistor.