Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Såssnipa, tidigt 1800-tal, med motiv av flodlandskap, längd 17,5 cm (lagning vid mynning, glasyrnagg, troligen vrakgods).
En kruka, ståendes på fyra fötter, med motiv av landskap, längd 15,5 cm.
En skål, med motiv av flodlandskap, diameter 15 cm.
Ett fat, i famille rosefärger, kanton, med motiv av fåglar, växter och insekter, längd 27 cm (nagg).
Slitage, såsbåt med kantlagning. Smärre nagg, bränningssmistor och bränningssprickor.