Fanerad med teak. Ben m m i bok. Luckor med rotting. Låd- och hyllinredning. Längd 158 cm. Bredd 45 cm inkl beslag. Total höjd 127 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar och smärre märken.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 493
Presenterades på Sv Möbelmässan 1953.
Underrede som Napoli.
Dörrar som Nizza