ETHEL HALVAR-ANDERSSON sannolikt, MATTA, rölakan, ca 350,5 x 196,5 cm, signerad EHA.
Polykroma geometriska mönster.
Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med obetydliga skador, ställvis skadade fransar, några saknas.