ERIK HÖGLUND, ljuskronor, 2 stycken, 1900-talets andra hälft.
Smidesjärn och glas. För tre respektive sex ljus vardera. Diameter ca 33, höjd ca 50 respektive diameter ca 47, höjd ca 65 cm. Tre stag av smide medföljer längd ca 17 cm vardera.
Obetydligt slitage.